کمی صبر کنید

سرویس کولر خودرو

سرویس کولر خودرو

سرویس کولر خودرو

آماده سازی و نگهداری درست از کولر خودرو باعث می‌شود تا شما در مجموع هزینه کمتری را برای سرویس کولر خودرو بپردازید و همچنین از تهویه هوای بهتری بهره‌مند شوید و در طول فصول گرم سال بتوانید در داخل خودرو ...

با نزدیک شدن به فصول گرم سال 98 یکی از نیازهایی که در خودرو احساس می‌شود، نیاز به کولر خودرو است که طبیعتا چند ماهی هست که از آن استفاده نکرده اید همین اتفاق باعث می‌شود تا روشهای نگهداری و همچنین آماده سازی کولر خودرو برای بهار و تابستان سال 98 بیش از پیش مهم باشد در ادامه مطلب ما به نکات مهم نگه داری کولر خودرو اشاره می کنیم.

اگر بخواهیم بدون مقدمه مستقیما به سراغ استفاده از کولر خودرو برویم قطعا اگر در همان موقع دچار مشکل نشویم و متحمل ضرر نگردیم، یقینا در آینده نه چندان دور کولر خودرو دچار مشکل شده و از عمر مفید کولر خودرو شما کم می شود و شاهد کاهش کیفیت هوا دهی کولر خودرو خواهیم بود و در ادامه به همان کیفیت اولیه استفاده نخواهیم کرد.از دیگر نکات اولیه و مهم که باید در مورد کولر خودرو بدانید این است که اگر جز افرادی هستید که بیشترین استفاده را از کولر خودرو دارید و ساعت‌ ها زیادی در خودرو به سر می‌برید و برای در امان ماندن از گرمای طاقت فرسای تابستان بیشتر از کولر ماشینتان استفاده می کنید، توجه شما را به نکات نگهداری و آماده سازی کولر خودرو قبل از استفاده که بسیار مهم بوده و از اهمیت بالای برخوردار هستند جلب میکنیم. آماده سازی و نگهداری درست از کولر خودرو باعث می‌شود تا شما در مجموع هزینه کمتری را برای سرویس کولر خودرو بپردازید و همچنین از تهویه هوا بهتری بهره‌مند شوید و در طول فصول گرم سال بتوانید در داخل خودرو خنکای خوبی داشته باشید و از گرمای تابستان و البته در حال حاضر نیمه دوم بهار در امان باشید ولی هزینه‌های تعمیر کولر خودرو به اندازه ای هست که قطعا نظر شما را برای سرویس و نگه داری کولر خودرو در بلند مدت جلب می‌کند.

شاید برایتان عجیب باشد بدانید که بزرگترین اشتباهی که تا به‌ حال انجام می‌دادید این بود که پس از تمام شدن فصل تابستان و ورود به فصول سرد سال عملا کولر خودرو را خاموش کردید و هیچ گونه استفاده‌ای از آن نداشتید ولی این عملکرد درستی نیست و نباید از به کار گیری هر چند وقت یکبار آن غافل بمانید. کارشناسان خودرو می‌گویند که بایستی هر چند هفته یکبار از کولر خودرو استفاده شده تا گاز و روغن آن مخلوط شده و به کار بیفتد تا از فاسد شدن و خرابی واشرها، لوله‌ها و ‏قطعات سیستم جلوگیری شود. بدیهی است که این پیشنهاد در هر زمانی که عملیاتی شود خوب بوده و اگر تابحال نیز اقدام به فعال کردن کولر نکرده‌اید همین حالا آن را انجام دهید و تا زمانی که استفاده از کولر خودرو به صورت مداوم انجام نداده اید حداقل هر ماه یکبار تکرار کنید.نکته مهمی که بایستی تکرار کنیم این است که حتی اگر در سردترین نقطه ایران هستید و تا ماه‌ها نیاز به استفاده از کولر ندارید بایستی کولر خودرو خود را روشن کنید تا این کار باعث جلوگیری از خراب شدن روغن شود و از خرابی کولر جلوگیری کند چرا که به هر حال این یک امکان از خودروی شماست که در صورت فروش خودرو قطعا توسط مشتری پرسیده شده و پیگیری می‌گردد و هر گونه نقصی می‌تواند برای شما زیان ساز باشد. در حقیقت با روشن کردن کولر به صورت ماهی یکبار شما واشرها، لوله‌ها و ‏قطعات سیستم را روغن کاری می‌کنید و از خرابی آنها جلوگیری می‌کنید.

از دیگر نکاتی که توسط کارشناسان توصیه می‌شود این است که همه قطعات خودرو بایستی توسط یک کارشناس با تجربه مورد شست و شو قرار گیرد نکته بسیار مهم در بحث تهویه هوا خودرو تعویض فیلتر هوا کابین می باشد چرا که محیط کولر خودرو از جمله محیط‌هایی است که به شدت مستعد رشد و نمود باکتری و قارچ بوده و در صورت عدم رسیدگی به این موضوع ایجاد مشکلات تنفسی برای استفاده کنندگان خودرو دور از ذهن نخواهد بود و عملا متحمل ضررهای جانی و مالی بعدی خواهید شد. البته این شست و شو منجر به بهره‌مندی از سرما و خنکای بهتری از کولر خواهد شد و در عملکرد آن نیز تغییر را شاهد خواهید بود.نکته بعدی که باید قبل از استفاده از کولر خودرو در فصول گرم سال بدانید این است که حتما از سلامت کامل کولر خودرو و وجود گاز اطمینان حاصل کنید و از استفاده مدام و بدون توجه به سلامت آن پرهیز کنید. در صورتی که محفظه گاز کولر خودرو دچار مشکل شده باشد عملا ذرات گرد و غبار، آلاینده‌ها و مواد اسیدی وارد سیستم تهویه خودرو شده و مشکلات بعدی را ایجاد خواهد کرد.

بسیاری از کارشناسان معتقدند که نگهداری از کولر خودرو مهم‌تر از استفاده آن است و صاحبان خودرو برای عدم کاهش قیمت خودرو و یا متحمل شدن هزینه‌های بعدی بایستی به این موضوع توجه کنند. البته توصیه‌هایی نیز در حین استفاده از کولر خودرو وجود دارد که باید به دقت به آن توجه شود.به طور مثال استفاده از کولر خودرو در ترافیک سنگین و یا سربالایی‌هایی که به خودرو فشار می‌آورد، اشتباهی است که بعضا در بین رانندگان مشاهده می‌شود. در این شرایط می‌توان گفت که خودرو تحت فشار قرار داشته و با اضافه شدن بار کولر به موتور عملا در ریسک بزرگی قرار می‌گیرید. این موضوع در خودروهای زیر 2000 سی سی از اهمیت بالایی برخوردار بوده و در مورد کولر خودرو ماشین‌هایی مثل پراید، تیبا، سمند، پژو و … که خودروهای مورد استفاده عموم مردم ایران است که عملا نباید در ترافیک یا مسیرهای سر بالایی از کولر خودرو استفاده کنند چون باعث متضرر شدن خودرو شما نسبت به خودرو های دیگر می شود.از دیگر معایب استفاده از کولر خودرو در سربالایی و یا ترافیک‌های سنگین، افزایش مصرف سوخت خودرو شما است که طبیعتا باعث پرداخت هزینه بیشتری برای شما می شود. از دیگر مواردی که باید در مورد کولر خودرو بدانید این است که گاز مربوط به آن از نوع گازی است که در یخچال مورد استفاده قرار می‌گیرد و طبیعتا اثرات مخربی برای انسان دارد و از شارژ خودسرانه آن بپرهیزید و شارژ گاز را به یک کارشناس بسپارید و با هزینه کردن اندکی از سلامت خود حفاظت کنید.

نکته آخر در مورد استفاده از کولر خودرو این است که از بالا و پایین کردن شیشه های خودرو بپرهیزید و بهتر آن است که آن را بالا نگه دارید و هیچ منفذی را باز نگذارید و از هوای خنک داخل خودرو لذت ببرید. حتی یک منفذ کوچک می‌تواند عملکرد کولر را تحت تاثیر قرار دهد.